Evo zašto ne smete da odmrzavate hranu na sobnoj temperaturi: Može biti pogubno – samo ovako ćete izbeći infekciju
Evo zašto ne smete da odmrzavate hranu na sobnoj temperaturi: Može biti pogubno – samo ovako ćete izbeći infekciju
Odmrzavanje hrane na sobnoj temperaturi, naročito po velikoj vrućini može da bude rizično, a to se naročito odnosi na meso, ribu i piletinu. Sobna temperatura ubrzava pojavu bakterija kao što su salmonela i ešerihija koli, što drastično povećava rizik od trovanja hrane.
Stručnjaci upozoravaju da će se hrana koju odmrzavate na temeperaturi između 4 i 60 stepeni Celzijusa, što se naziva opasnom zonom, brzo pokvariti, posebno leti.
Neke namirnice, poput mesa, mleka, mlečnih proizvoda i jaja, podložnije su brzom kvarenju, posebno leti. Takođe, važno je obratiti pažnju na higijenu rukovanja kontaminiranom hranom, poput neopranih voća i povrća, kako bi se izbegle bakterijske infekcije.
Odmrzavanje u frižideru
Najsigurniji način odmrzavanja hrane je u frižideru, iako može potrajati duže. Ovaj metod omogućava da hrana ostane na bezbednoj temperaturi tokom procesa odmrzavanja.
Korišćenje mikrotalasne pećnice
Mikrotalasna pećnica je pogodna za brzo odmrzavanje manjih komada hrane, ali je važno odmrznutu hranu odmah pripremiti kako bi se izbegao rizik od razvoja bakterija.
Hladna voda
Odmrzavanje hrane u hladnoj vodi je brz i siguran metod ako se pravilno primeni. Hranu treba zatvoriti u hermetički zatvorenu plastičnu kesu i potopiti je u hladnu vodu, menjajući vodu svakih 30 minuta kako bi se održala temperatura.
Termička obrada hrane
Termičkom obradom namirnica smanjuje se rizik od bolesti, pa se preporučuje jesti sveže pripremljena jela ili ih brzo čuvati u frižideru kako bi se sprečilo kvarenje. Sirove suvo kobasice, mesne prerađevine i meki sirevi posebno zahtevaju pažnju kako bi se izbegle eventualne opasnosti od trovanja hranom, prenosi fsis.usda.gov. (Espreso / Srećna republika / Prenela: I.O.)
Share this content: