LIJEPE HOLANĐANKE NESTALE U DŽUNGLI: Tijela nema već 10 godina, niko ne zna šta se desilo, a kamera snimila 90 jezivih fotografija!

Region

LIJEPE HOLANĐANKE NESTALE U DŽUNGLI: Tijela nema već 10 godina, niko ne zna šta se desilo, a kamera snimila 90 jezivih fotografija!

Okolina brane u Panami uskoro će biti pretražena u nadi da će se konačno riješiti misterija smrti dvije djevojke koje su nestale u džungli prije skoro 10 godina. Kris Kremers (21) i Lizana Frun (22) otišle su pješice do vulkana Baru nadomak panamskog gradića Boketa 1. aprila 2014. godine i nikada se nisu vratile. Studentkinje iz Holandije došle su u Panamu da volontiraju i ujedno uče španski jezik..

Dva mjeseca kasnije pronađene su karlična kost i stopalo koje je još bilo u čizmi za planinarenje. Nedaleko su pronađeni ranac i odjeća. Nestanak i tragična smrt Kris i Lizane ostaje mučna misterija. Pojavile su se mnoge nevjerovatne teorije – uključujući i jednu tvrdnju da bi Kris još mogla da bude živa nakon što ju je otmičar koji je lutao džunglom prodao kao s.ksualno roblje.

Holandski istraživači Marja Vest i Jirgen Snoren vjeruju da su djevojke umrle nakon nesreće. Napisali su knjigu “Izgubljeni u džungli” i sada se spremaju da se vrate u Boket u nadi da će pronaći ostatak tijela djevojaka i saznati šta se zaista dogodilo.

– Ne znamo da li je neko bio umiješan, međutim, ne možemo to isključiti. Vjerujemo da je najvjerovatnije objašnjenje da su doživjele nesreću, ali to nije 100 odsto sigurno – rekao je Snoren i dodao da postoji mogućnost da pronađu nekoga ko zna šta se tačno dogodilo.

– Jedini način da se donese potpuni zaključak je da pronađemo ostatak tijela. Mislim da bi u džungli još trebalo da ima ostataka od djevojaka. To je pakleni posao i prilično teška potraga – dodala je Vest. Marja i Jirgen su smislili potencijalno novo područje za pretragu.

– Niko nikada nije tražio ostatak njihovih ostataka. Posljednji put je neko iz Holandije otišao tamo 2015.godine. Ne možete samo hodati. Tamo su bujne poplave. Voda će se podići i spustiti za nekoliko minuta. Blizu rijeke ima kamenih gromada veličine kuće i ne možete se čak ni popeti na njih. Veoma je strmo. Kad jednom dođete dole kod rijeke nema šanse da se vratite, ali na kraju rijeke postoji brana koja zaustavlja sve kamene gromade i grane. Ako je rijeka odnijela kosti mogli bismo da ih nađemo na brani. Mislim da je to naša najbolja šansa – kaže Marja.

Jedna od posljednjih fotografija Krisa i Lizane prikazuje djevojke kako se smiju sa širom raširenim rukama i podignutim palčevima dok su stizale do vrha staze El Pianista.

Marja i Jirgen vjeruju da su djevojke onda nastavile da šetaju džunglom duž rijeke Čangvinola koja je opasna zbog bujičnih poplava. To je podmukla ruta koju čak i mnogi lokalni stanovnici izbjegavaju, a planinari moraju da pređu nekoliko klimavih mostova od užadi preko vode.

Skoro tri sata nakon što je snimljena posljednja fotografija Kris kako prelazi uski potok preko velikih gromada djevojke su dva puta pozvale holandski broj za hitne slučajeve. Marja i Jirgen vjeruju da se nešto desilo tokom pješačenja zbog čega su Kris i Lizana odlučile da pozovu holandske hitne službe. Kako je pao mrak vjerovatno su djevojke odlučile da prenoće sa ciljem da ujutru ponovo krenu na put. Ali nakon buđenja vjerovatno su nastavile da hodaju u pogrešnom pravcu duž strmog riječnog korita – i našli su se dublje u džungli bez izlaza.

Uzbuna je podignuta 2. aprila kad se nisu pojavile na farmi. Pokrenuta je očajnička potraga, spasioci su pročešljali džunglu i obližnja sela, međutim, tragova nije bilo.

Porodice su odlučile da odlete u Panamu i sa sobom dovedu holandske detektive. Džungla je tražena još desetak dana, ali od djevojaka nije bilo ni traga. Kasnije se ispostavilo da su djevojke 77 puta probale da pozovu policiju i samo jednom su uspjele da dobiju vezu, ali su prekinuta poslije dvije sekunde zbog nedostatka prijema.

Zatim je jedna mještanka predala plavi ranac tvrdeći da ga je pronašla u pirinčanom polju duž obale rijeke. Pronađen je usred džungle i to na nekih 14 sati hoda od vrha staze El Pianista gdje je snimljena posljednja fotografija Krisa i Lizane. Unutar ranca su se nalazila dva para naočara za sunce, 83 dolara, dva grudnjaka, flaša za vodu i Lizanin pasoš. Takođe je sadržavao Lizaninu kameru i oba njihova telefona.

Otkriveno je da je 90 fotografija snimljeno kamerom duboko u džungli u gluho doba noći 8. aprila između 1 i 4 sata ujutro – što je izazvalo pitanje ko je snimio slike. Samo nekoliko slika preuzetih sa memorijske kartice pokazalo je jasne slike pri čemu većina pokazuje skoro potpuni mrak. Na fotografijama su prikazane djevojačke stvari razbacane po kamenju, zajedno sa plastičnim kesama i omotima od slatkiša, hrpama prljavštine i ogledalom. A na jednoj od fotografija se vidi Krisin potiljak dok tragači vjeruju da se vidi i kako krv curi iz njene sljepoočnice.

Pojedini navode da su snimci nastali nedjelju dana nakon što su djevojke nestale napravljeni možda kako bi blicem osvijetlile stazu dok su teturale kroz mračnu džunglu. Ali drugi sugerišu da je jezive fotografije možda napravio neko drugi nakon što je ubio djevojke. Identitet osobe koja je snimila slike ostaje misterija. Marja vjeruje da je Kris umrla u noći kada su fotografije snimljene, a Lizana je očajnički pokušavala da stvori malo svjetla u tami džungle da joj pomogne. To bi objasnilo zašto je snimila nasumične objekte jer je izbjegavala da uperi blic u lice svoje prijateljice.

Marja navodi i da je možda čula nekoga ili nešto u blizini i pokušavala da iskoristi blic da privuku pažnju.

– Mislim da je to najvjerovatniji razlog za slike – rekla je Marja koja vjeruje da je Kris preminula od povreda zadobijenih u nesreći, a da je Lizana pokušala sama da se vrati u civilizaciju, ali je takođe kasnije umrla.

Otkriće ranca dovelo je do nove pretrage duž rijeke Kulubre gdje je pronađen Krisin teksas šorts. Dva mjeseca kasnije blizu mjesta gdje je otkriven ranac pronađena je karlica i čizma sa nogom unutra. Na kraju su pronađene najmanje 33 kosti razbacane duž iste obale rijeke sa dokazima o povredama.

– Prilično smo uvjereni da su se izgubile i pokušale da prate korito reke. Veoma je teško reći šta se tačno dogodilo sudeći po povredama koje su zadobili. Krisina karlica je bila slomljena kad je pronađena, ali ne možemo da kažemo da li je to bilo poslije ili prije smrti. Takođe znamo da je Lizana imala upalu kostiju na nogama. Lizana je mogla da slomi nožne prste spuštajući se u korito rijeke ili se spotaknula o kamen. Jednostavno ne možemo sa sigurnošću da kažemo kojim redoslijedom su zadobili povrede – rekao je Jirgen.

Dodaje da postoje tragovi mesoždera na kostima.

– Tokom obdukcije su pronašli neke dokaze o malim mesožderima. To ukazuje da su njihova tijela tamo ležala prilično dugo i da je bilo dovoljno vremena da životinje razbacuju kosti. Možemo da nagađamo da su se zavukli negdje ispod nekog žbunja i umrle. Oblast je izuzetno strma i kamenita sa gustom vegetacijom. Mogli ste da prođete pored tijela dva metra dalje skrivenog nekim lišćem i da ga ne vidite. Potencijalno biste morali da pročešljate svaki kvadratni inč tog područja. Čak i kada odemo tamo sa velikim timom ne možemo biti sigurni da ćemo ih pronaći – rekao je Jirgen.

Mnogi vjeruju da je ranac koji sadrži sve dokaze bio podmetnut i da to ukazuje na umiješanost treće strane u njihovu smrt.

– Ruksak je bio zaglavljen o stijenu usred bijesne rijeke. Žena koja ga je pronašla bila je tu samo nekoliko minuta. Ako ste htjeli da podmetnete dokaze, rizik koji preuzimate postavljajući ih usred bijesne rijeke, veoma je ubjedljiv argument protiv činjenice da je ranac podmetnut. Dijelovi kostiju pronađeni su u rijeci između nekih stijena. Tamo bi bili samo nekoliko sati prije nego što bi ih rijeka ponovo odnijela. Bila je sreća da smo uopšte našli nešto. Teorija podmetanja ostataka je veoma neubjedljiva sa rizikom da budu odnijeti – rekao je istraživač.

Jirgen se takođe osvrnuo na misteriju uključivanja telefona jedne od djevojaka tri dana nakon što je posljednja fotografija snimljena – 11. aprila. Ne vjeruje da su ga uključili Kris ili Lizana već smatra da je došlo do tehničkog kvara zbog kojeg se uključio. (ekskluziva.ba)