Bosna i Hercegovina uvezla majmune, klokane, lavove i tigrove

Region

Bosna i Hercegovina uvezla majmune, klokane, lavove i tigrove

Egzotične životinje u Bosni i Hercegovini nisu česte, ali se ipak uvoze. Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u prva tri mjeseca tekuće godine uvezene su samo dvije alpake.

Činčile i lemuri

No, godinu ranije u Bosnu i Hercegovinu stigle su činčile i lemuri, dok su 2021. granicu prešle i dvije dvogrbe kamile te mužjak i ženka majmuna gibona sa žutim obrazima. I u 2020. godini uvezena su dva majmuna, kao i jedan veliki stepski soko, dok je u 2019., prema podacima UIO, zabilježen najveći uvoz životinja egzotičnog porijekla.

Tada su stigli ženka bengalskog tigra, sibirski tigar, četiri klokana, zebra, dva geneta (životinja nalik mački), američki rakun, patagonijska mara i berberska ovca. Ženka lava i jedan afrički lav stigli su 2018., dok su godinu ranije uvezeni patagonijska mara i kapibara (vodeno prase).

Zabranjena prodaja

Važno je napomenuti da je članom 9. stav 2. Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja propisano da je zabranjena prodaja egzotičnih životinja i životinja zaštićenih zakonom, dok je članom 6. stav 3. ovog zakona zabranjeno držati kao kućne ljubimce životinje koje su zaštićene, divlje, te životinjske vrste i pasmine opasne za život.

No, te odredbe ne smetaju pretjerano onima koji na platformi OLX.ba prodaju egzotične životinje, kao ni onima koji se na taj način odluče kupiti i postati vlasnicima nekoj od njih. Tako, naprimjer, loptastog pitona možete kupiti za 350 KM, isto kao i iguanu, a tarantulu za 30 do 120 KM. gpmaljevac.com