IZRAEL JE OBJAVIO RAT! OVO JE SVE ŠTO TREBATE ZNATI O OVOM SUKOBU

Region

IZRAEL JE OBJAVIO RAT! OVO JE SVE ŠTO TREBATE ZNATI O OVOM SUKOBU

Premijer Benjamin Netanyahu već je u subotu rekao da je zemlja u ratu – ali ta je izjava bila retorička. Nedjeljni potez izraelske vlade je službena odluka. Objava rata donesena je u skladu s člankom 40. temeljnog zakona Izraela, priopćio je tiskovni ured izraelske vlade. Izrael nema pisani ustav, ali njegovih 13 temeljnih zakona ima sličnu funkciju. Netanyahu je prije nedjeljne izjave rekao da će se Izrael “snažno osvetiti” za napad palestinskih militanata, dok je najviši vojni dužnosnik zemlje zadužen za aktivnosti na palestinskim teritorijima nakon napada rekao da je Hamas “otvorio vrata pakla”.

ŠTA SE TRENUTNO DOGAĐA?

Izrael se bori da potisne palestinske militante sa svog teritorija dan nakon što je Hamas pokrenuo smrtonosni napad iz Gaze, a izraelski premijer Benjamin Netanyahu obećao je odmazdu i upozorio na “dug i težak rat” koji slijedi. Izraelski ratni zrakoplovi nastavili su gađati Gazu u nedjelju ujutro, a Izraelske obrambene snage su priopćile da su pogodile 426 ciljeva u Gazi, uključujući 10 tornjeva koje koristi Hamas. Izrael je rekao da su bespilotne letjelice korištene tokom subote u noći za napad na “određeni broj terorističkih odreda u području koje okružuje Pojas Gaze”.

U Gazi je najmanje 313 Palestinaca umrlo, a gotovo 1.990 ranjeno u posljednja 24 sata, objavilo je palestinsko ministarstvo zdravstva. Bilans uključuje 20 mrtvih i 121 ranjeno dijete, dodalo je ministarstvo. Izraelski čelnik je rekao da je “prva faza” operacije završila “uništenjem većine neprijateljskih snaga koje su prodrle na naš teritorij”.

ŠTA JE POJAS GAZE?

Pojas Gaze, poprište novog rata s Izraelom, palestinska je enklava u rukama Hamasa koja se desetljećima teško nosi s nasiljem i siromaštvom. Na sjeveru i istoku graniči s Izraelom, na zapadu mu je Sredozemno more, a na jugu Egipat. To je skučeni teritorij od 360 četvornih kilometara (nešto manje od površine Brača), 41 kilometar dug i širok od šest do 12 kilometara, piše Hina.

Ondje žive dva milijuna Palestinaca ili gotovo 6000 stanovnika po km², što je jedna od najvećih gustoća naseljenosti na svijetu. Zahvaljujući nalazištu Tell es-Sakan, otkrivenom 1998. godine, arheolozi mogu potvrditi da je utvrđeni kanaanski grad bio kontinuirano naseljen od 3200 do 2000 prije nove ere u sadašnjem Pojasu Gaze.

Nakon toga Gaza je bila pod asirskom, babilonskom, rimskom, arapskom i kršćanskom dominacijom. U 20. stoljeću Gaza je došla pod egipatsku upravu 1948. godine, ubrzo nakon proglašenja Države Izrael. Teritorij je zatim okupirao Izrael nakon arapsko-izraelskog rata 1967. godine.

Izrael se 12. rujna 2005. jednostrano povukao iz Pojasa Gaze, gdje dvije godine poslije na vlast dolazi Hamas, koji Izrael i mnoge zapadne zemlje smatraju terorističkom organizacijom. U lipnju 2006. Izrael je uveo kopnenu, zračnu i pomorsku blokadu enklave nakon otmice izraelskog vojnika koji je oslobođen 2011.

Židovska država je pojačala blokadu u lipnju 2007., kada je Hamas iz Gaze protjerao palestinsku vlast Mahmuda Abasa. Jedini izlaz iz Gaze koji nije pod izraelskom kontrolom je granični prijelaz Rafah s Egiptom. Lišen prirodnih resursa, Pojas Gaze pati od kronične nestašice vode i goriva. Nezaposlenost pogađa polovicu stanovništva, uključujući tri četvrtine mladih. Više od dvije trećine stanovništva ovisi o humanitarnoj pomoći.

Isti udio živi ispod granice siromaštva. Od 2008. do 2021. godine izraelska vojska četiri je puta napadala Gazu kako bi zaustavila Hamasove napade na Izrael, uništila infrastrukturu koja se koristila za te napade i ubila mu vođe. Novi rat izbio je u subotu nakon masovnog, iznenadnog Hamasova napada na Izrael. novi.ba